SONG TRANSLATION : Kazi Kwa Vijana – Audio Kusini (Kaktus & Mswati)

Kazi Kwa Vijana – Audio Kusini (Kaktus and Mswati)
Translation provided by Jaymo Kusini.

VERSE 1(KAKTUS)

HAWATAKI TUENDELEE…
(THEY DON’T WANT US TO PROSPER)

USIKU HUJALALA FRESHY UNAAMKIA,
(DIDN’T SLEEP WELL,IN THE NIGHT AND MORNING,YOU ENCOUNTER)

MATUSI YA MDOSI ANADAI UMECHELEWA,
(ABUSE FROM EMPLOYER CLAIMING YOU ARE LATE)

KUFIKA KAZINI HAJUI NI UNFARE,
(DOESN’T KNOW ITS UNFARE)

KUENDA HADI JOB TAO KU UNFARE,
(TO GO TO THE CITY JUST TO EARN BUS FARE)

MITAA HAKUNA NAPI
(NO KID’S NAPKINS AT HOME)

NA BIBI AMEKUDARE UKIKOSA KURUDI NA CHAPAA ATAPOTEA,
(THE WIFE HAS DARED THAT IF YOU DON’T COME WITH MONEY SHE WILL RUN AWAY)

PESA HAITOSHI MAKALI UNADOEA NA WAMATHA KWENYE PLOTI KUZIDI KUKUONGEA,
(MONEY IS NOT ENOUGH YOU BORROW LIQUOR WOMEN GOSSIP ABOUT YOU)

WANASIASA DAILY WANAONGEA MBOLEA,
(POLITICIANS TALK GARBAGE DAILY)

NA SISI TUMESOTEWA TUNANANGOJEA KOREA AMA CHINA ILETE ROADS ZA KUKOPESHEWA,
(AND WE ARE BROKE,WAITING FOR KOREANS OR CHINESE TO BUILD US ROADS ON LOAN)

NA HAKUNA MAHINDI SCHOOL FEES IMEPOTEA,
(NO MAIZE ,AND SCHOOL FEES GOT LOST)

VIJANA NINA SIRI MOJA YA KUWATOLEA,
(THE YOUTH,I HAVE A SECRET TO TELL YOU)

KABILA NI MBILI PEKEE MNAKOSEWA,
(WE HAVE ONLY TWO TRIBES THEY LIED TO US)

KABILA YA WAZEE KABILA YA VIJANA,
(THE OLD AND THE YOUNG)

NA HII NI TIME YETU 2030 NI UFALA,
(THIS IS OUR TIME 2030 IS NONSENSE)


CHORUS

EEEH HAWATAKI TUENDELEEE,
(THEY DONT WANT US TO PROSPER)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

VIJANA TUJIPANGE
(YOUTHS ORGANIZE YOURSELVES)

EEEH HAWATAKI TUENDELEEE,
(THEY DONT WANT US TO PROSPER)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

VIJANA TUJIPANGE
(YOUTHS ORGANIZE YOURSELVES)


VERSE 2(MSWATI)

NI MWISHO ,BENG BENG NASIKIA HODI,
(ITS END MONTH, “BANG BANG”SOMEONE KNOCKING)

HUYU MPANGAJI LANDLORD ANADAI KODI,
(THE LAND LORD IS ASKING FOR RENT)

NANYAMAZA KWANZA ILI ADHANI SIKO,
(I KEEP QUIET FIRST FOR HIM TO THINK AM NOT IN)

AKINIGET NA MSHOW NAKALIA DIPO,
(IF HE FINDS ME I’LL LIE TO HIM I AM SITTING ON MY DEPOSIT)

HII NDIO MAISHA SI HUISHI,EITHER UKUWE MWANASIASA AMA UKUWE MWIZI,
(THIS IS THE LIFE WE LIVE EITHER U BECOME A POLITICIAN OR A THIEF)

HAWAIBI TU WANAIBA ZAIDI,
(THEY JUST DONT STEAL BUT THEY STEAL ALOT)

SIO MAFUTA SCHOOL FEES PIA MAHINDI,
(NOT ONLY GAS BUT ALSO SCHOOL FEES AND MAIZE)

HAKUNA MAJI HAKUNA STIMA AJE,
(THERE IS NO WATER,THERE IS NO ELECTRICITY,HOW? )

HAKUNA NGAJI UNGA YA SIMA AJE?
(THERE IS NO MONEY,THERE IS NOTHING TO COOK, HOW?)

SUKUMA WIKI,NYAMA SIO LAZIMA,
(WE EAT KALES,MEAT IS NOT A MUST)

SIASA KFF KAANGUSHA MARIGA,
(POLITICS IN K.F.F BLOCKED MACDONALD MARIGA FROM JOINING MAN CITY)

NIMESHINDWA KU AFFORD TELI 2012 NIKO KWA YAKO NANG’OA RELI,
(I CANT AFFORD A TV SET, 2012 AL BE IN YOUR TV SET LOOTING AND UPROOTING THE RAIL TRACKS)

SO MWANASIASA WE UKIKAM KWETU NIKO MBELE YA UMATI NIKIWIKA HAKI YETU
(SO YOU POLITICIAN WHEN YOU COME TO US AL BE ON THE FORE FRONT OF THE CROWD SHOUTING …“OUR RIGHTS”)

CHORUS

EEEH HAWATAKI TUENDELEEE,
(THEY DONT WANT US TO PROSPER)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

VIJANA TUJIPANGE
(YOUTHS ORGANIZE YOURSELVES)

EEEH HAWATAKI TUENDELEEE,
(THEY DONT WANT US TO PROSPER)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

KAZI KWA VIJANA MISHAHARA KWA WAZEE,
(JOBS TO THE YOUTHS CASH TO THE OLD)

VIJANA TUJIPANGE
(YOUTHS ORGANIZE YOURSELVES)

Advertisements

One comment

  1. Cityville

    First off I would like to say wonderful blog!
    I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing. I have had a hard time clearing my thoughts in getting my ideas out there. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes tend to be wasted just trying to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s